Drobečková navigace

Úvod > Sport > Turistika > Tipy na výlety

Tipy na výlety

Výlety a zajímavé turistická místa v blízkém okolí našeho penzionu

Nové Město na Moravě – historické centrum    (7,5km)

Nové Město na Moravě leží v severní části Českomoravské Vysočiny, na jižním okraji Žďárských vrchů.

První osada zde byla založena kolem r. 1250 pánem Bočkem z Obřan, který založil i klášter ve Žďáře nad Sázavou. První písemná zmínka je již z roku 1267, kde je uveden název po zakladateli Bočkonov (Bočkov). R. 1293 se v listině krále Václava II. píše již o městečku Nové Město.

Jak se měnili majitelé, tak se měnila i podoba města. Počátkem 14. století zde byla postavena rozlehlá tvrz, která byla ve 2. pol. 16. století zbourána a r. 1589 si zde Vilém Dubský z Třebomyslic postavil renesanční zámek. Postavil zde i pivovar a pro svoji manželku hrádek. R. 1635 bylo Nové Město povýšeno na město, získalo svůj znak, ale majitelé se neustále měnili a samozřejmě se měnil i vzhled města.

Změna názvu na Nové Město na Moravě proběhla r. 1906, aby se Nová Města od sebe odlišila. Život ve městě ovlivnil na přelomu 19. a 20. století rozvoj lyžování , od r. 1951 se zde vyráběly lyže Sport.

Pravidelně a dlouhodobě se zde konají zimní závody. Závod Světového poháru v běžeckém lyžování, Světový pohár v biatlonu, který se zde již pravidelně koná každý rok. V r. 2013 se zde konalo dokonce i Mistrovství světa v biatlonu. K tomu účelu vznikl nový areál Vysočina aréna. V r. 2016 zde dokonce vytvořili nádrž na úschovu sněhu pro příští rok tak, jak je tomu i v zahraničí. Sníh zde pod speciální vrstvou vydrží celé léto a v případě potřeby že sníh před závody nenasněží je požitý pro přípravu tratí. Určitě doporučujeme se zde nechvíli zastavit a na informačních tabulích si tuto zajímavost přečíst. Je to velmi poutavé a zajímavé!